Alkoholizm od ładnych już paru lat uznawany jest za groźną chorobę. chorób, które nie są do wyleczenia.

Alkoholizm od ładnych już paru lat uznawany jest za chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które tylko za pomocą profesjonalnej terapii udaje się pokonać. Tutaj należy podkreślić, iż pokonanie choroby nie oznacza jej wyleczenia.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tego typu chorób, które są nieuleczalne. Oznacza to, iż alkoholikiem zostaje się na całe swoje życie. Jednakże życie to ma możliwość wyglądać zupełnie inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Ażeby jednakże tak to się potoczyło, wymagana jest fachowa opieka nad uzależnionym. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć uzależnienie, bardzo dobrym miejscem do tego jest fachowa klinika leczenie w której ma naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w takim miejscu zapewnia 1-szy oraz główny warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona powinna również przejść detoks. Oczyszczenie organizmu jest niezbędne, nie tylko do oceny stanu fizycznego osoby chorej, lecz także do pokazania jej, jak mocno choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ w rzeczywistości największa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w jej głowie. I to właśnie dlatego aspekt psychologiczny uzależnienia od alkoholu jest tak ważny. Klinika leczenie alkoholizmu zawsze wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie chce się leczyć, jeżeli nie posiada w sobie chęci walki, bardzo trudno spodziewać się postępów.

 

Wiedząc o tym bardzo dobrze, doktorzy na początku skupiają się na podejściu swoich własnych pacjentów. Tych, którym brakuje motywacji, starają się bardziej zaangażować. Tych natomiast, którzy chcą walczyć, wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. Gdy spostrzegają, iż pacjent jest zdeterminowany, że pacjent chce walczyć, przechodzą do kolejnych etapów. W trakcie następnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do sedna problemu. Ponieważ samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest rezultatem. Bodziec, który zachęcił ich pacjenta do picia, leży za każdym razem gdzieś na zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wtedy kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To z całą pewnością wymaga czasu. Ale powinno się go wygospodarować, by wreszcie uwolnić się od złego w swojej głowie, który spowodował, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie gdy to będzie zanami, można przejść do kolejnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie osoby chorej, jak powinna sobie radzić podczas stresu. Dlaczego? Ponieważ szczególnie podczas takich chwil powraca wielka ochota sięgnięcia po używkę. W dodatku pacjent uczy się także odmawiania alkoholu osobom trzecim i radzenia sobie ze świadomością, iż nawet jego mała dawka może wywołać nawrót uzależnienia.

 

Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo istotny. Możemy wręcz powiedzieć, iż nie ma możliwości skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, owszem potrafi także dać wyśmienite efekty, ale powinno być ono uzupełnione pracą z psychologiem.

Dodaj komentarz